Skanalizujemy Żuławy

Skanalizujemy Żuławy

Po tym jak niektóre samorządy wycofały się ze wspólnej budowy Kolektora Żuławskiego, który skanalizowałby ostatecznie żuławską część gminy Pruszcz Gdański, realizacja inwestycji stanęła na jakiś czas pod znakiem zapytania. Postanowiliśmy jednak zrealizować przedsięwzięcie sami.

Na zlecenie gminnej spółki Eksploatator została opracowana koncepcja budowy kolektora i skanalizowania Dziewięciu Włók, Mokrego Dworu, Wiśliny i Lędowa.

– Odprowadzanie ścieków z tych miejscowości zaplanowano nowym układem kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – ciśnieniowej – mówi Jacek Kaszubowski, prezes spółki Eksploatator. – Nowy kanał w miejscowości Przejazdowo włączał się będzie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej, którym docelowo ścieki odprowadzane będą do oczyszczalni ścieków „Wschód”.

Koncepcja budowy kanalizacji sanitarnej dla wspomnianych miejscowości zakłada wybudowanie sieci o łącznej długości ok. 14 km wraz z 18 – stoma przepompowniami, co umożliwi odprowadzenie ścieków z ok. 370 posesji.

– Przystępujemy właśnie do przygotowania Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia w celu wystąpienia o decyzję środowiskową. Mamy już dokumentację projektową, a realizacja tego zadania uzależniona jest od pozyskania środków na jego realizację – dodaje J. Kaszubowski.