Nasze agregaty zapewnią wodę mieszkańcom Ukrainy

Nasze agregaty zapewnią wodę mieszkańcom Ukrainy

 

Około 800 km dzieli gminę Pruszcz Gdański i Jaworów na Ukrainie. To miasto w obwodzie lwowskim o bogatej historii leży zaledwie 30 km od granicy z Polską. Do tej miejscowości rusza właśnie pomoc, zorganizowana przez gminną spółkę wodociągową „Eksploatator”, a koordynowana przez wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalenę Kołodziejczak.

Z Rotmanki wyruszą trzy auta spółki: dwa samochody dostawcze i jeden terenowy pick-up, który będzie holował agregat prądotwórczy. Na Ukrainę, a konkretnie do jaworowskich wodociągów trafią łącznie trzy urządzenia. Największy, do transportu którego potrzebny jest samochód terenowy, ma moc 35 kW, pozostałe dwa przenośne – po 10 kVA – będą przetransportowane Crafterami.

̶  Te urządzenia będą ważne dla zapewnienia dostaw wody dla mieszkańców miasta w sytuacji braku prądu. Wiemy, że dziś w całej Ukrainie jest to realny problem, spowodowany agresją Rosji. Agregaty, które wypożyczamy wodociągowcom ukraińskim, mają pomóc zapewnić prąd głównie do działania pomp na ujęciach wody – mówi Jacek Kaszubowski, prezes spółki „Eksploatator”. – Oprócz agregatów wieziemy także komplet systemów naprawczych i armatury do usuwania zniszczeń sieci wodociągowej od hurtowni ARMATECH oraz pomoc żywnościową od firm budujących wodociągi w naszej gminie. To firmy PROSPOLAND, ZUK Glincz, MAR- KAM. Dary żywnościowe przekazali także rolnicy z terenu gminy Pruszcz Gdański: państwo Smalarz, państwo Paśko i państwo Pozorscy oraz pracownicy naszej spółki. Wieziemy również wkłady do zniczy od producenta z Żuławy – firmy Plastex.

Pomoc wyrusza w poniedziałek 5 grudnia. Razem z prezesem Jackiem Kaszubowskim na Ukrainę jedzie: Daniel Rabiega, wolontariusz-współorganizator pomocy; Jerzy Konracki, gminny radny; prywatny przedsiębiorca oraz dwaj pracownicy pomagających firm: Zygmunt Lejk i Sławomir Rogowski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, transport powinien dotrzeć do jaworowskich wodociągów we wtorek około południa.

Jest to kolejna pomoc zorganizowana w ramach akcji „Wodociągowcy dla wodociągowców”, zainicjowanej przez prezesów spółek, zrzeszonych w Pomorskim Forum Wodociągowym.